Богдан Томчук: «Якщо ми зменшимо рівень корупції із 70% хоча б до 10%, то нашим дітям в цій країні житиметься набагато краще»

Керівник відділу протидії корупції Самооборони Майдану Волині Богдан Томчук працює на цій посаді з середини червня. Він був активним учасником Євромайдану у Києві, а згодом – активістом волинської Самооборони. Богдан Томчук каже, що до такої праці його спонукала революція. Нині він відчуває в собі сили допомогти громадськості змінити щось на краще.

– У розпал революції було простіше вирішувати антикорупційні питання?

– Спочатку при громадській організації «Самооборона Майдану Волині» був створений люстраційний відділ. Послідовником цього відділу став відділ протидії корупції. Упродовж декількох тижнів, коли Янукович із сім`єю втік, ми могли викликати посадовців, показувати їм, що люди на них скаржаться. Але оскільки тоді, по суті, було безвладдя, чиновники і посадовці просто писали заяви на звільнення і втікали. Тепер, коли у Києві більш-менш сформувалася нова влада, тих людей, які залишилися на посадах, так просто уже не впіймаєш на корупції. Мусимо діяти у правовому полі, доводити вину тієї чи іншої людини. От ми цим і займаємося.

– Волиняни активно звертаються до вас по допомогу?

– Зараз зареєстровано більше 95 справ. Причому люди звертаються із дуже різними проблемними ситуаціями. Бувають і такі, що напряму не стосуються нашого напрямку роботи, але ми все одно допомагаємо їх вирішувати. От, приміром, була справа із дідусем, який живе у селі. У нього вкрали корову, коня, телят. Він прийшов у міліцію, написав заяву. А міліція каже: «Куди ти, діду, лізеш? Ніхто тобі нічого не віддасть». Люди почали шукати хоча б якісь способи вирішувати проблеми, тому йшли до нас. Цей чоловік приїхав через тиждень і розповів, що вкрадену худобу йому повернули. Після таких випадків ми почали розуміти, що навіть на таких маленьких етапах наша робота потрібна людям. Ясно, що ми як відділ протидії корупції, по суті, корупції у цьому не вбачаємо. Але коли ми до матеріалів розслідування додаємо заяву із шапкою громадської організації «Самооборона», то справа вирішується швидше і ефективніше.

– А чому такого ефективного вирішення проблеми не можна досягнути без супроводжувальних листів «Самооборони», а просто діяти у межах закону? Це стимулює людей вирішувати питання?

– Складно сказати, чому у звичайних умовах справи не вирішуються. Напевно, люди бояться нашого впливу. Наприклад, того, що ми можемо прийти із групою швидкого реагування. Але це тільки мої здогадки. Не можу сказати, чому у нас люди так роблять.

– Ви берете до уваги анонімні скарги на корупціонерів?

– З-поміж усіх заяв, які стосуються корупції, було багато анонімних. Спочатку такі повідомлення ми не брали до уваги, але зараз і такі заяви розглядаємо: якщо справді вбачаємо якісь корупційні схеми чи дії.

– Зараз кількість звернень така ж активна, як була у розпал революції?

– Тенденція зараз йде на зменшення кількості заяв. Спочатку, коли було безвладдя, усі несли заяви, бо доводити справи до кінця було простіше. Людина приходила, ми одразу при ній дзвонили туди, куди треба, і одразу отримували результат. Чим далі – тим цей процес більше затягувався у часі. Тепер ми мусимо сформувати справу з усіх матеріалів, опрацювати юридичні моменти, розписати відповідно до певних статей законів. Ми почали готувати більше паперової роботи…

– Яка найгучніша справа нині під вашим контролем?

– Вимога звільнити з посади начальника управління рибоохорони області Тараса Куньчика. Він – автор багатьох корупційних схем. Є свідчення того, що Тарас Кульчик брав хабарі, збирав данину у підлеглих, на території рибоохоронних баз збудував власні дачі. Окрім того, ми назбирали дуже багато матеріалів, які свідчать про те, що особисто він порушував законодавство. У свою структуру майже всіх родичів «попідтягував». Були випадки, коли відповідальні посади у його відомстві обіймали люди без вищої освіти, і навіть судимі люди. А це вже ознака корупції.

– Що треба зробити, аби долати такі та інші подібні проблеми?

– Треба, щоб більше людей були активними і висловлювали свою думку. Чим більше буде людей на Майдані, тим швидше ми знайдемо той «ключик», щоб подолати той механізм, який стільки років працював на те, щоб багаті збагачувалися, а бідні ставали ще біднішими.

– Але ж корупція – проблема двостороння, яка до того ж дуже міцно вкорінена в українські реалії… Як думаєте, не надто утопічно звучить теза про її подолання?

– Каміння летить у нашу сторону постійно. Бо всіх влаштовує жити так, як вони жили. Як носили хабарі, так і носять. Ясно, що це робота не одного місяця, не одного року, і навіть не десяти років. Якщо ми, за моїми підрахунками, зменшимо рівень корупції із 70%, принаймні, до 10%, то я вважатиму, що нашим дітям в цій країні житиметься набагато краще.

– Куди можна нині звертатися людям, аби теж зробити свій внесок у поліпшення «корупційної» статистики?

– Наші активісти чергують щодня з 10 до 16 години у приміщенні обласної державної адміністрації на Київському Майдані у кабінеті 205а. Звертатися можна до мене особисто – (067)700-55-00. У нас є стаціонарний номер – 77-81-77. Або можна телефонувати на гарячу лінію штабу Самооборони –  (067)11-00-677.

Розмовляла Анастасія Передрій