Кожен може долучитися до люстрації. Головне – навчитися

У понеділок, 23 лютого, до Луцька навідалися експерти із люстраційних процесів в Україні, аби просвітити громадян про те, що таке люстрація, яким чином вона реалізовується, і як кожен з нас може долучитися до цього процесу. Відвідали обласний центр Волині секретар Громадської ради при Міністерстві юстиції України Максим Маньковський, члени Громадського люстраційного комітету Ольга Алєксєєнко та Павло Гріннен-Уляновський.

Головний спікер Максим Маньковський розповів про те, яким чином нині дотримуються Закону України “Про очищення влади”, як головні противники цього закону: судді, міліціонери, прокурори та працівники інших перевіряючих інспекцій усіма можливими шляхами уникають люстраційних процесів.

IMG_9737 Так, за словами Маньковського завершилася уже перша хвиля люстрації. Згідно Закону під неї мали попасти усі чиновники, які з 2010 до 2014 року займали не менше одного року керівну посаду.

У результаті по всій Україні було звільнено 398 чиновників. Деякі з них намагаються поновитися через суди. Так, 174 з них подали позови до суду. На Волині також є спроби поновлення на посади. За інформацією “Самооборони Волині” суди вже розглянули два позови екс-заступників начальника УМВС у Волинській області Михайла Руденка та Володимира Поліщука щодо поновлення їх на посадах. Справи передані до Верховного суду Украни, який має в свою чергу звернутися до Конституційного суду України для потрактування певних статей Закону. Також, є інформція що спроби поновитися на посаді здійснює і відомий прокурор Вадим Веніславський. Здогадуємося, що це не єдині колишні службовці держави, які прагнуть повернення. За словами Максима Маньковського, доки не буде прийнято змін до Закону (адже він не є досконалий, а зміни незабаром мають бути ухвалені на сесії ВРУ), доти ніяких рішень і пояснень від судів найвищої інстанції не буде. Принаймні про це активістам говорять судді в кулуарах.

Як відомо, не всі чиновники були звільнені. Так, екс-начальник УМВС у Волинській області Олександр Терещук з незрозумілих причин не потрапив під хвилю люстрації, а нині очолює столичну міліцію Києва. Те ж саме стосується і колишнього заступника начальника УМВС у Волинській області Олександра Никитюка, якого тісно пов’язували із покриванням контрабандного трафіку на Володимирщині. Нині він обіймає посаду заступника начальника УМВС Херсонщини і теж з невідомих причин не звільнений.

IMG_9740

Щодо прокурорів, то Маньковський каже, що чекає поки освоїться новий генпрокурор Віктор Шокін. Найгірша ситуація з суддями. Єдина установа, яка може карати суддів та звільняти – це Вища кваліфікаційна комісія суддів України, яка нині не працює. Маньковський каже, що це не спроста. Мовляв, її робота цілеспрямовано блокується, аби судді, які вже давно повинні були бути люстровані, працювали. Що і є на сьогоднішній день. Згідно Закону вони – люстровані, але досі не звільнені та автоматично працюють та щодня виносять вироки. Ще ряд суддів взагалі присягнули на вірність, так званій ДНР.

Тим не менше, поки ці процеси у юридичній площині відбуваються, активісти закликають не схиляти голови, а навпаки працювати. Нині у Громадському люстраційному комітеті працює 12 людей. Двоє з них – громадські активісти, решта – журналісти-розслідувачі. Комітет збирає інформацію на посадових осіб, проводить перевірки, формує списки тих, котрі мають бути люстрованими.

Щодо регіональних рівнів, то вони звертаються до усіх активістів на місцях про допомогу. Маким Маньковський каже збирати та зносити усю інформацію, яка може слугувати доказом того, що ту чи іншу людину потрібно люструвати. Лише один нюанс – це не повинна бути інформація про те, як сусід сусіда образив і треба котрогось із них люструвати.

Мова йде про конкретні підстави (бажано задокументовані), що свідчать про те, що людина чинила зловживання на своїй посаді.

Відділ протидії корупції “Самооборони Волині” напряму працює із Громадським люстраційним комітетом та збирає усю необхідну інформацію.

Тож, якщо у вас є необхідні і важливі дані, звертайтеся до Відділу.

  1. Моб.: (095) 331 27 93
  2. Каб. 205, 2-й поверх, будівля Волинської обласної ради (м. Луцьк, вул. Київський майдан, 9)
  3. lutskoborona@gmail.com

Експерти з люстрації також надали інфографіку для того, аби легше було розібратися із тим, як же можна брати участь у люстраційних процесах України. Публікуємо її для загального користування.

Алгоритм проведення перевірок Куди-направляти-скарги План Хто займається люстрацією Чи підпадає під люстрацію ОДАРДА Чи підпадає прокуратура Як я можу допомгти_ FB_skarga