Спецпідрозділу міліції «Світязь» уже знайшли керівника

Продовжується набір добровольців до спецпідрозділу УМВС у Волинській області «Світязь». Новостворена міліцейська структура буде виконувати спецзавдання з охорони громадського порядку та підпорядковуватиметься безпосередньо начальнику управління. «Світязь» буде аналогом «Беркуту», проте є великі сподівання на те, що бійці цього підрозділу будуть зовсім іншими і не випробовуватимуть терпіння громади. Цьому сприятиме й майбутній керівник спецпідрозділу Олександр Фацевич. Російськомовний*, 27-річний десантник, служив більше 9 років у лавах Збройних сил України, навчав бійців Самооборони Майдану Волині і готовий їхати на Схід, аби захищати свою Батьківщину.

 – Розкажіть про свій досвід роботи у силових або воєнізованих структурах?

– Служив більше дев’яти років у Збройних силах України. З них – трохи більше чотирьох років – навчання в Одеському інституті сухопутних військ (нині – Військова академія міста Одеса – авт.) на Факультеті аеромобільних військ (нині – Факультет високомобільних десантних військ та розвідки –авт.), а потім служив у 79-й окремій аеромобільній бригаді в місті Миколаєві на посаді командира взводу. Прослужив там 5 років, в мене закінчився контракт, і я пішов з військової частини. А після цього упродовж двох років працював у військовому ліцеї (Волинський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою – авт.).

Мама новоспеченого силовика – росіянка, тато – з Луцька. Батьки переїхали до Луцька з Росії у 1998 році. Сам Олександр розмовляє українською і російською, але рідна мова – російська. Одружений, має 5-річну доньку.

 – Чи розумієте ви, чим займатиметеся в УМВС?

– Конкретних завдань наразі не поставлено. Це буде рота особливого призначення МВС України. Поки перше завдання – набрати команду. Ми набираємо поки непідготовлених добровольців, а заступників буду набирати тих, які мають досвід роботи в МВС. Також будуть інструктори, які будуть готувати наших бійців і сам буду разом з ними вчитися, адже у мене воєнна підготовка. Я думаю, що ця загальна підготовка нічим не відрізнятиметься від тої підготовки, яка мені потрібна на першому етапі.

– Начальник УМВС у Волинській області Петро Шпига говорив, що «Світязь» буде аналогом «Беркуту»…

– Ну, в плані підготовки людей моє завдання буде вийти на вищий рівень. А так, в принципі, це буде такий самий підрозділ, тільки з іншою назвою та іншою головою, з іншим відношенням до народу, зокрема до жителів Волинської області. Я вважаю, що риба гниє з голови. Вище начальство того підрозділу вимагало від бійців тих речей, яких би не мало вимагати, почали псувати людей.

– Ви не боїтеся, що той самий «Світязь» стане об’єктом ненависті народу?

– Ну, дивіться. Якщо ми будемо виконувати задачі згідно закону, не проти народу, ніхто не буде стріляти… Розумієте, якщо поставили командиру завдання відкрити вогонь, він і прийняв таке рішення – відкрити вогонь по мирному населенню. Я як командир ніколи-ніколи такого робити не буду. Я так поводився й під час служби в армії. Людина повинна бути порядна. Це мій принцип роботи. Якщо мені поставлять таку задачу – стріляти в мирних людей, то я піду з роботи. Я ніколи не буду виконувати такі злочинні накази.

– Чи долучалися ви якось до Євромайдану?

– Ні, не долучався. Спочатку вважав, що повинна бути централізована влада і т.п. І навіть сперечався про те, що яким би не був Президент, але він є. Бо влада повинна бути. Але коли уже почали вбивати мирних жителів, коли наша верхівка втекла і почали показувати, як вони жили… Той, хто не бачить, не знає, може казати: що всі політики крадуть, що вони такі, як і всі. Але, коли я побачив, як вони насправді жили, в мене конкретно змінилося відношення до цього всього. Я почав до влади ставитися дуже негативно. Але Майдан дав результат. Зараз, порівняно з іншими областями у нас є зміни. Зараз почали менше красти. Чиновники – бояться, на митниці – бояться. В принципі Майдан повернув нас у кращий бік.

– Як ви ставитеся до ініціативи Авакова перевіряти всіх силовиків на сході?

– Я підтримую цю ініціативу. Зрозумійте, коли їде колона сепаратистів (танки, вантажівки), а  ззаду з мигалками машина українського ДАІ, то як їх не перевіряти після цього? Або сбу-шники в Криму. Більшість їх служить Росії.

– Ви будете підбирати бійців у батальйон «Світязь»?

– Так.

– Які для вас є найважливіші критерії бійця цього спецпідрозділу?

– В принципі – серйозна фізична підготовка. Коли боєць прийде в табір, то там буде основна підготовка. Можемо брати людей, які не проходили службу в армії або МВС. Але критерій фізичної підготовки має бути. Бо, коли ми прийдемо туди, то не буде багато часу займатися з ними. Базові навики в плані бойової підготовки, в плані витривалості повинні бути. Бо зрозумійте, що зарядки, кроси ніхто не відміняв. Це – перший критерій.

Другий – служба в армії. Це не основа, але бажано. Не важливо, де і в якій армії він служив, але якісь ази воєнної підготовки є, і з цим буде легше. Але це не основне.

Найголовніший критерій – патріотизм. Думаю, що той, хто не патріот не може працювати  у такому спецпідрозділі. У людини повинна бути якась мотивація. Я буду запитувати: для чого людина йде? Заради грошей? – Багато не заробиш. Заради авторитету? – Так його поки немає, як раніше було. Підрозділ буде виконувати різні завдання, і може й буде відправлятися у відрядження. Відповідно, як він буде воювати, якщо він не патріот? Патріот це не той, хто б’є себе в груди і кричить, що він патріот, а той, хто показує це справами. Якщо він буде порядний, виконуватиме завдання і постійно вдосконалюватиме свої фахові навички, це буде патріот. Відповідно під час співбесіди мене буде цікавити відношення кандидатів до держави, народу, до служби в МВС.

Насамкінець Олександр Фацевич розповів, що його рідний брат служить у 51-й бригаді і входить до сотні тих, хто лишився в гарячих точках на Сході. Сам же майбутній керівник «Світязя» каже, що й сам готовий їхати воювати на Схід. «Коли прийшов у кадровий відділ УМВС, перше, що запитав – чи відправляють на схід», – заявив він. Тож, можна очікувати, що й новоспечений спецпідрозділ «Світязь» не тільки займатиметься охороною громадського порядку у рідній області, а й буде готуватися до виїздів у східні області нашої держави.

* пряму мову Олександра подаємо у перекладі з російської, адже йому було легше нею розмовляти.

Нагадаємо, що Самооборона Майдану Волині допомагає міліції у наборі бійців до спецпідрозділу «Світязь».

 ЗАПИСАТИСЯ або дізнатися деталі про батальйон “Світязь” можна за телефонами: (067) 110 05 77 або (050) 339 77 33 або адресою: м. Луцьк, пр. Перемоги, 14, 2-й поверх.

 

 Розмовляла Марія Доманська, для «Самооборони Майдану Волині»